Proč jsem začala psát blog

Jsem celiatička, to znamená, že mi byla diagnostikovaná nemoc zvaná celiakie.

Diagnózu mi sdělili zhruba před 10lety a od toho dne držím striktně bezlepkovou dietu. Sdělení takové diagnózy pro mě byl obrovský šok, na druhou stranu byla pro mě tato diagnóza vysvobozením. Vysvobozením z x let trvajících těžkých zdravotních problémů, kdy jsem se točila v kolotoči nejrůznějších vyšetření celého těla od hlavy až k patě.

Celiakie a bezlepková dieta mně v roce 2009, kdy mi tuto nemoc zjistili, nic neříkaly. Výsledky z vyšetření, kde celiakii zjistili, mi volala zdravotní sestřička. Suše mi oznámila, že mám celiakii, k tomu alergii na mléko a sóju a že o tom, co bezlepkového můžu jíst, si mám přečíst na internetu a za x měsíců přijít na kontrolu.

Ten den jsem to obrečela, ale hned poté jsem se vrhla na studování informací o tom, co je přirozeně bezlepkové, jaké bezlepkové potraviny se vyrábějí a co můžu a nemůžu jíst. Velmi mě v tom podporovala má maminka, která mi řadu let den co den bezlepkově vařila, za což jí patří můj obrovský dík.

Dieta se postupně stala mou součástí a dnes je můj přirozený životní styl.

Od začátku bych si nedovolila vědomě vzít nikdy nic lepkového, ani nic, co by lepek jen částečně mohlo obsahovat. Vyhýbám se také stopám lepku. Zdravotní problémy, které jsem před diagnózou měla, bych nikdy nikomu nepřála. Mívala jsem obrovské bolesti břicha, kdy mi bývalo slabo, jednou jsem i omdlela. Trpěla jsem často střevními problémy a také dalšími zdravotními obtížemi, které se v ten moment vůbec nezdály, že by mohly souviset se zažíváním.

Je to již 10let….během těchto let se mé tělo uzdravilo. Během tohoto období jsem pochopila, že při nemocech není potřeba léčit jen tělo, ale i duši. Všechny naše zdravotní problémy jsou odrazem toho, jak myslíme a jak a co cítíme. Obor, který se zabývá tímto propojením, se nazývá psychosomatika. Pochopila jsem, že naše tělo je odrazem našeho myšlení a cítění. O tomto tématu pak napíšu někdy příště v samostatném článku.

Stravuji se výhradně bezlepkově a nedělá mi problém se stravovat téměř všude, i při mých mnohých cestách do zahraničí. Pracuji v cestovní kanceláři a často jsem jezdila na studijní pracovní cesty do ciziny. Také na základě mých zkušeností jsem založila skupinu „Bezlepková dovolená“ na Facebooku, která má dnes téměř 3 tisíce členů. V této skupině si mezi sebou navzájem sdílíme své tipy na bezlepkové cestování nejen u nás, ale i v zahraničí.

Blok jsem se rozhodla psát jako inspiraci pro ostatní, kteří mají celiakii, nebo mají někoho s touto diagnózou v rodině či mezi přáteli. Dnes je také řada lidí, kteří diagnózu nemají stanovenou, sami však na svém těle vypozorovali, že bezlepková strava je pro jejich tělo prospěšná.

Pro Vás všechny je určen můj blog, můžete mě také sledovat na instagramu pod uživatelským jménem @zijibezlepku.
Můžete se také přidat do mé facebookové skupiny „Bezlepková dovolená“ nebo sledovat mou stránku na facebooku „Žiji bez lepku“.
Mým cílem je, abyste zde našli inspiraci, podporu, motivaci a doporučení, jak žít život s celiakií a bezlepkovou dietou v pohodě a s lehkostí.

Pavla Vítková
Jsem šťastná celiatička. Bezlepkovou dietu dodržuji 10let a inspiruji také ostastní celiaky k naplněnému životu. Život bez lepku se stal mým životním stylem a ráda motivuji i ostatní, jak prožívat život bez lepku s radostí a lehkostí. Můj příběh si přečtěte zde >>